Výběr šátku

Pokud právě zvažujete výběr Vašeho prvního šátku, poskytneme vám základní vodítko, čeho se při výběru držet. Jako první určitě bude nejvhodnější  pevný šátek ze 100% bavlny.  Začátečníkovi se s ním nejlépe pracuje, neprokluzuje, je nenáročný na údržbu, můžete ho s klidným svědomím prát, sušit, žehlit či nežehlit :) (více se dozvíte v kategorii Péče a údržba).  Navíc je to univerzální materiál na léto i zimu. Dají se totiž pořídit slabší bavlněné šátky s nižší gramáží, vhodné na malá miminka a lehčí děti. Nebo naopak silnější, pevné bavlněné šátky, vhodné i na batolata a starší děti.

Poté šátky dělíme na strojově a ručně tkané. Ručně tkané šátky (tzv. handwoven - HW) jsou většinou vyšší cenové kategorie, protože jsou často tkány na zakázku a co kus, to unikát. Lze ale zakoupit ručně tkané šátky i za přijatelnou cenu, nejčastěji to jsou to šátky značek z Jižní Ameriky.

Zpravidla naleznete šátky ve 3 základních vazbách. Žakárové a keprové, nebo méně časté, plátnové vazbě. Všechny tyto vazby jsou tkány tak, aby diagonálně pružily. Díky tomu se s nimi dobře pracuje, dotahuje, nehrozí prasknutí materiálu a i ve slabší vazbě jsou šátky až neuvěřitelně nosné (více než 100 kg). Takže toto je hlavní odpovědí na to, proč nenosit v běžném kusu látky, mezi nosičkami nazývaným metráží. Takový šátek by vám nebyl pohodlný, špatně by se utahoval, neměl by tak vysokou nosnost a vůbec by Vám nošení mohl spíše zošklivit, než přiblížit. Vyhněte se proto pevným šátkům značek Pentelka, Medley a Womar zaffiro, což jsou pouze kusy obšitých nevhodně tkaných látek, nevhodné pro pohodlné nošení a vázání.

Takže jaký šátek vybrat? Žakárové šátky bývají tenčí a umožňují při výrobě vytvářet i složité vzory a ornamenty. Keprové šátky jsou již způsobem jejich výroby pevnější a méně poddajné šátky, vhodnější spíše pro starší děti nebo zkušenější nosiče. Jako nové potřebují zanosit, aby byly měkčí a poddajnější. Doba zanášení se liší šátek od šátku (a také materiál od materiálu). Šátky s plátnovou vazbou jsou tenčí, tolik nepruží, je třeba je trochu roznosit, ale jsou brzy měkké. Také se můžete setkat s šátky elastickými nebo polo-elastickými. Tyto šátky lze doporučit pouze na malá miminka do ca. 5-6 kg. Při vyšší váze děťátka se nám totiž začnou prověšovat a nadměrně „pružit“, což by nám brzy bylo nepohodlné. Někdo je nemá rád, jiný na ně nedá dopustit. Je důležité si uvědomit, že s elastickým šátkem se pracuje a uvazuje trochu jinak, než se šátkem pevným (i proto se s elastickým šátkem používá jako základní úvaz jiný, než je pro šátek pevný). S průměrným novorozencem velmi snadno a velmi rychle, můžeme vázat do pevného šátku a není čeho se obávat, jen raději volíme šátek jemnější, s nižší gramáží nebo zanošený, tak aby byl miminku i vám pohodlný a dobře se vázal. Na přiloženém obrázku je vidět vývoj zakulacení zádíček děťátka při nošení v šátku a jak se děťátko samo postupně narovnává. 

35dbaca33886f14f52815c9f6d2d6398--newborn-babies-newborns ZAKULACENÍ ZADpaxbaby-positioning-1024x465

 

Jakou zvolit velikost

První šátek si určitě vybereme v takzvané základní délce neboli „BASE SIZE“. Tato délka by měla pokrýt spotřebu šátku pro základní vícevrstvé úvazy, jako je kříž s kapsou uvnitř. Tato se určuje dle Vaší konfekční velikosti, zjednodušeně řečeno:

  • Do konf.velikosti 36 zvolíme šátek velikost 5 (ca. 420cm)
  • Do konf.velikosti 42 zvolíme šátek velikost 6 (ca. 460cm)
  • Konf. velikost 44 a vyšší zvolíme šátek velikost 7 (ca. 520cm)

Vyrábějí se i šátky velikosti 2, 3, 4…tyto jsou spíše pro zkušenější nosičky, které s nimi vážou především na záda, nebo pomocí kroužků.

 

Ale jak si vybrat ten pravý, jaké jsou cenové rozdíly?

Stejně jako auta, oblečení, či víno, tak i šátky mají své levnější či dražší varianty. 

Ty se odvíjí jak od exclusivity příměsí, tak i od značek samotných. 

 

Chceme mi se podívat po kouskách LEVNĚJŠÍCH, poohlížíme se zejména po značkách jako: 

Yaro, Lenire, Lenny Lamb, Didymos, Little Frog, Babymonkey, Hoppediz, Panda bejbi, Elevill, Šanami, Lenka, Vatanai, aj..

 

Chceme mi volit zlatou střední cestu a vybírat šátek STŘEDNÍ cenové kategorie, doporučuji se poohlížet po značkách jako: 

Moisha, Loktu she, Beloved Slings, Indijani, Luluna, Diva Milano, Fidella (u te pozor, pokud hledáte šátek pro malé miminka-je specifická svou šířkou a tudíž ne příliš vhodna), Kokadi, Pellicano baby, Isara, Tekhni, Sensimo Slings, Madalo, Kenhuru a další.. 

 

Pokud bychom rády ozkoušeli šatkové nebe a chceme investovat větší obnos, nebojte se zaměřit na DRAŽŠÍ značky jako: 

Artipoppe, Omnifera, Oscha, Solnce, Linuschka, Lawilde, Woven Wings, Sling Studio, Minako, atd.. 

 

Cenu ale hodně udává příměs. Čili šátek ze střední kategorie se díky ní rázem muže dostat do te vyšší a naopak, výčet tedy berte spíše jako orientační.

 

Vlastní kategorii pak mají tzv HW šátky, které nejsou jak zkratka napovídá tkané strojově, ale ručně. S výjimkou například Indijany se řadí spíše do kategorie cenově náročnějších. 

Tkají se dle přání a preferencí objednávajícího (nebo bazarově), namátkou zmiňme například: 

Anna Tká, Elaya, Vlda, Namak, Váleček, Om loom, Tkané či Blueberry.

 

Tipy na šátky, jež se dají sehnat v NÍZKÉ  cenové relaci BAZAROVĚ:

Vatanai, Didymos, Little Frog, Indijany, Hoppediz, Šanami či Yaro. 

Byla zmíněna příměs, ale co to pro šátek znamená?

Většina výrobců slyší na poptávku a tak se vyrábějí šátky v nejrůznějších příměsových složeních. Příměsi šátek ovlivňují mnoha způsoby. Zpravidla zvyšují komfort šátku, buď směrem ke zvýšení nosnosti, nebo naopak větší jemnosti, termoregulaci, vzdušnosti, pevnosti nebo prostě jen kvůli wow efektu.

Základní příměsi jsou v dnešní době hlavně: len, konopí, bambus, vlna, hedvábí, repreve, tencel, kašmír, mořská řasa, nebo kompletně bez bavlny tzv. cotton free. 

Hedvábí

Zpracování hedvábí sahá až do starověké Číny. Hedvábná vlákna se získávají a spřádají z kokonů bource morušového. Hedvábné šátky jsou lesklé, hladké, zkrátka luxusní. Mezi jejich vlastnosti patří především vysoká pevnost a určitá pružnost, které zlepšují kvalitu šátku a zvyšují jeho nosnost (pohodlí při nošení). Hedvábí je lehké, klouzavé, dobře ohebné a hlavně termoregulační. Výborně izoluje a udržuje konstantní teplotu. V létě chladí, v zimě udržuje Vaši tělesnou teplotu tak, aby neunikala. Někdy má charakteristickou vůni.
Hedvábí existuje mnoho druhů. Nejčastější je morušové, ale v šátcích můžete narazit také na wild silktussahburetové hedvábí a nebo dokonce velmi oblíbené (díky šetrnému zacházení s larvami bource morušového) a zároveň vzácné Ahimsa.

HEDVÁBÍsilk_yarnHEDVÁBNÍ ŠÁTEK

 

Len

Lněné vlákno pochází ze stonku jednoleté byliny – lnu setého. Dorůstá výšky asi 1,2m a světle modře kvete. Len je mnohokrát pevnější než bavlna, má malou pružnost a výbornou tepelnou vodivost. Je chladivý, ale dost se mačká. Je vhodný hlavně v letních měsících, použitelný je však celoročně. Pro šátek se lněnou příměsí jsou typické nopky, protože jeho vlákna jsou nestejnoměrná.

LENLEN 2ŠÁTEK LEN

 

Konopí

Konopné vlákno je ještě pevnější, než lněné. Je velmi trvanlivé a dokáže výborně odolávat povětrnostním vlivům. V létě má chladivý efekt, v zimě nevymrzne. Odolává teplu a zadržuje UV záření. Je antibakteriální a jelikož neobsahuje bílkoviny, odolávají mu moli. Šátky s obsahem konopí jsou pevné, výborně nosné, pružnější, než třeba lněné a savé.

 KONOPÍKONOPÍ 2KONOPÍ ŠÁTEK

Vlna - nejčastěji MERINO

Většinou spřádaná ze srsti ovce domácí. Šátky s příměsí vlny jsou obvykle pružnější, výborně pojímají pot a zároveň nestudí tak, jako propocená bavlna. Jsou vzdušné, termoregulační (v zimě hřejí, v létě provětrávají), díky obsahu lanolinu vodě a špíně odolné. Není třeba je tak často prát. Nemá tendenci se tolik mačkat, stačí ji srovnat a složit, aby se po použití znovu vyrovnala.

Z různých druhů zvířat se vyrábí různé druhy vlny. A tak kromě té ovčí se můžete setkat s kašmírem (vlnou z kašmírských koz), alpakou (vlna z lamy alpaky) apod.
Důležité je věnovat pozornost i formě zpracování vlny. Někdy jsou zvířata chována nevhodným způsobem a je s nimi velmi krutě zacházeno. Nejlepší je proto pořizovat vlnu ze zvířat, která jsou chována co nejpřirozenějším způsobem a je s nimi ohleduplně zacházeno. Šetrné získávání vlny bývá pak označováno anglickým názvem „mulesingfree„.

   VLNAVLNA 2VLNA ŠÁTEK

Bambus

Bambus je velmi rychle rostoucí rostlina, která nepotřebuje zvláštní péči. Díky tomu, že je přirozeně antibakteriální, není potřeba použití pesticidů při jeho pěstování. Jeho pěstování je snadné, ekonomické a ekologické. Šátky s bambusem jsou velmi měkké, příjemné, hladké a chladivé. Výborně se s nimi váže.
Bambusová viskóza se zpracovává chemicky, přírodní bambus mechanicky. Bambusová viskóza se objevuje v textiliích, i šátcích častěji, než přírodní bambus, ale někdy bývá terčem kritiky právě pro způsob zpracování.

   

bambooBAMBOO 2BAMBUS ŠÁTEK

 

 

Repreve 

REPREVE je značka recyklovaného vlákna, které je vyrobeno z recyklovaných materiálů, včetně použitých plastových lahví. Vzhledem k tomu, že vyrovnává potřebu využívat nové zdroje, využívá například méně ropy a produkuje méně emisí skleníkových plynů. REPREVE je proto šetrné k životnímu prostředí naší planety.
Šátky s příměsí repreve jsou pružné, velmi nosné, hladké a lesklé jako hedvábí. Jsou vodě a špíně odolné, nemusí se žehlit, takže jsou prakticky bezúdržbové. Celkově jde o velmi odolný materiál a poměrně oblíbený u těch, kterým nevadí, že v šátku je část „uměliny“.

  

repreveREPREVE 2REPREVE ŠÁTEK

 

Tencel

 

Příměsi v šátcích ale také vyžadují speciální zacházení. Jak pečovat o šátky najdete v kategorii „Péče a údržba“. Mějte na paměti, že výše vypsané příměsi se v šátku vyskytují jen v určitých procentech a složení je smíšené (většinou s bavlnou). Proto nelze od šátku očekávat 100% výkon, jaký má příměs samotná. Např. konopí pohlcuje UV záření, ale když je ho v šátku 30%, tato účinnost je nižší.

 

Speciální příměsi 

Luxusní vlny:

Alpaca - měkká, šátky jsou velmi chlupaté, hrejive
Baby alpaca - viz výše, jen mnohem měkčí, úplně jako oblacek, jedna z nejmekcich vln
Yak/Baby yak - měkký, hrejivy, chlupatý (baby- mnohem mekci)
Camel/Babycamel- chlupatý, měkký, hrejivy, vetsinou tlustý (baby-měkčí)
Kasmir/Babykasmir/superwash kasmir- velmi oblíbená vlna, měkká, lesklá, s lehkym chloupkem, hrejivy (baby- jeste měkčí, než klasický kasmir), sw- v úpravě k možnosti praní v pračce
Bison
Chinchila
Lambswool
Merino/superwash merino- nejoblíbenější vlna, měkká, hrejiva, ne tolik chlupata, jako ostatní vlny, částo v úpravě sw
Mohair- jedna z nejchlupatejsich a zároveň nejmekcich vln, lesklá, lehká
Qiviut- nejluxusnejsi vlna, cena za šátek sahá do tisíců €
Falkland wool- měkká, hladká vlna, jedna z tech dražších, vyznačuje se sněhově bílou barvou
Fox/Liška- většinou malé procento jen pro wow efekt laugh

Moderní nosičky vám některé příměsové šátky samy představí heart

40475558_241746543348931_388795261566058496_n40460767_328698327702396_5516736890138525696_n40395548_1854768537976508_1332236079977201664_n40368460_279414419330361_3112127105043791872_n

40389426_404942143369270_7675319579739947008_n40387780_327428514494842_7355136571051343872_n40313173_2123541624587243_7701335562451419136_n40480789_263557414488701_2445060628902051840_n

40371395_286465415486923_1019711667992264704_n40380091_234925413840146_6661821187531735040_n40337126_2078363252427772_6846815440539222016_n40358071_290228991565381_6242013255611449344_n

40361862_2154434411467524_5501284263527448576_n40337113_240126650018246_1835784037239619584_n40308056_242962933084055_7811824721422450688_n40304790_434022503788507_7750141569348403200_n

40297177_971230423061361_9166462947088662528_n40337095_1251532228321769_5985887515184201728_n40399077_951909738345215_4896149669605801984_n40298850_2088224741258301_1637467070557847552_n
40301832_258359501673311_1642840448307298304_n40304173_2184882241741914_5365142776725897216_n40313207_2221166724761394_6360522342589792256_n40383133_219982122200705_2952067907443490816_n40444553_1845655438860859_8513676189234102272_n

 

 

Aktuality, akce a události

Zde naleznete vždy plánované akce a události, jako jsou srazy, školení a kurzy, hromadné objednávky či slevy a akční nabídky

Všechny akce

Blog Moderních nosiček

#nosenijelaska

Moderní nosičky si v dubnu 2020 přípravily projekt...

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Working...